AKLINIZA GELİPTE SÖYLEYEMEDİKLERİNİZ
AKLINIZA GELİPTE SÖYLEYEMEDİKLERİNİZ
03 Mayıs 2018

Bizler toplum olarak her şeyi mevsimine göre tüketen bir yapıya sahibiz. Mevsimine göre meyve, sebze, mevsimine göre aşk ve tabiî ki asıl mesele mevsimine göre diyet. Örneğin kimilerine göre yaz mevsimi zayıflamak ve fit olmak için bulunmaz bir fırsattır. Kafalarda matematik hesabı yapılır, hızlı bir detox yapsam ayda 10 kilodan vallahi hallederim bu işi deriz… Ama gelin görün ki evdeki hesap çarşıya uymaz her zaman.


Kış aylarında dilediğimizce beslenerek vücudumuzun sağlığını hiçe sayarız ve sonrasında baharda onunla barışmaya karar veririz. Ona karşı dengeli davranışlar sergilemeyiz, ancak sanmayın ki vücudunuz size her zaman cömert davranacak. Hayatın bir dengesi ve dinamikleri vardır. Bu dinamiklerin başında dengeli bir hayat sürmek, sağlıklı beslenmek, zevk aldığın işi yapmak ve sevmek gelir, ki son madde en büyük parçalardan biridir. Siz bunlardan birini eksik yaptığınızda o muhteşem denge bozulur ve fiziksel sinyallerle fazla kilolar olarak size geri döner.


Peki biz ne zamana kadar böyle devam edeceğiz? Yılın altı ayı kirlenerek 6 ayıda o kirlerinizi temizlemek için uğraşarak mı geçirmek istiyorsunuz? Bence siz hep temiz kalın. Tabi burada beden temizliği değil zihin ve ruh temizliğinden bahsediyorum. Çünkü inanın onlar ile barışmadığınız sürece zayıflamanız sadece 3 ay göreceğiniz bir rüya şeklinde olacaktır. Gelin biz bu gidişatı değiştirelim ve size bambaşka bir beslenme karakteri yaratalım. Her şey sağlam bir karakterle başlar ve bunu beslenme uzmanınız ve siz bir ekip olarak yürütebilirsiniz.


Çoğunluğumuz ilk olarak aklına gelen birkaç soruyu cevaplamak istiyorum.


Soru 1: Sağlıklı beslendiğimizi nerden anlayabiliriz?
Cevap: tabağınızı 5 parçaya ayırmayla başlayalım tabi bunun için mezura ve cetvele ihtiyacınız yok. Birinci kısımda, taze sebze, meyve ya da salata yer alacak. İkinci kısımda, karbonhidrattan zengin; tam tahıllı ekmek, kahverengi pirinç veya bulgur, yulaf veya makarna yer alabilir. 3. Kısımda doku yapımını arttıran proteinden zengin besinler, et, balık, yumurta veya kurubaklagiller(nohut, kurufasulye, mercimek) olabilir.  4. Kısımda, kemik yapımı ve korunması için gerekli kalsiyumu içeren besinlerden yoğurt, süt veya peynir yer alabilir. Son olarak 5. Kısımda ise ki bu en ufak parçaya sahip olan yer; çikolata, dondurma, kek veya ev yapımı kurabiyeler yer alabilir. Dikkat ettiyseniz sağlıklı resmin içinde son guruptaki tatlılarda mevcuttur. Çünkü hayatın paletinden tek rengi bile çıkarsanız tüm ara renkler değişebilir ve resim eksik kalır. İşte beslenmede de aynen bu şekilde her besin grubundan ihtiyacınız olduğu miktarda tüketmelisiniz. Peki, bu ihtiyacı kim mi belirliyor tabiî ki siz! Aşırı yediğimde de ben belirlemiş oluyorum diyeceksiniz orada işe nefsiniz giriyor. İşi nefsinize bırakmayacaksınız öz benliğiniz ve bilinciniz bu konuda yetkili kişi olmalıdır.


Soru 2: Baharda veya yazın güzel bir detoxla güzel bir temizlik yapsakta tüm ağırlıklarımızdan kurtulsak olmuyor mu efendim?
Cevap: vallahi olmuyor. Keşke olsa sizde zayıflamak için bu kadar uğraşmasanız. Vücudun en başta en büyük detoksifikasyon organı karaciğerdir. O sizin için süpürüp temizler vücudunuzu, sonrasında böbrekleriniz süzülümü gerçekleştirerek atıklardan kurtarır en sonunda da bağırsaklarınız boşaltımla sizi hafifletir. Alın işte size ömürünüzün sonuna kadar temizliği sizin için yapacak en cefakâr makineniz, o da VÜCUDUNUZ. Tabi bu söylediklerim sağlıklı bir birey için geçerlidir her zaman. Siz bol sebze ve meyve (ki bu günlük olarak 6-7 porsiyon olacak biçimde hesaplanmalıdır), lifli gıdalar tüketirseniz, ayrıca yukarıda sıraladığım düzende yemeklerinizi miktarlarına göre ayarlarsanız, sağlıklı olmamanız için hiçbir nedeni geride bırakmazsınız.


Soru3: Diyet yapmak beni hep acıktırıyor. Doyuran bir diyet yok mudur?
Cevap: Elbette vardır. Siz yeter ki sağlıklı beslenmeye niyetli olun biz uzmanlar olarak sizleri yedirmeye hazırız.


Soru4: Metabolizmamı hızlandırmak için ne yapmalıyım?
Cevap: Metabolizmayı hızlandıran sihirli bir besin yoktur öncelikle bunu belirtmeliyim. Kas kütlesini arttırmamız şarttır. Buda düzenli egzersiz ve proteini yeterli bir diyetle mümkündür. Ancak bu koşulda metabolizmamız hızlanabilir. Buna ek olarak yapılan bazı çalışmalar günlük olarak düzenli yeşil çay tüketiminin metabolizma hızını belirli bir miktar arttırdığı gözlenmiştir. Aynı zamanda antioksidan etkisinden dolayı da tercih edilebilir. Bol miktarda su tüketimi, sebze ve meyveyi düzenli tüketmek vücudun iyi çalışması için bir etkendir.


Soru5: Hedeflediğim kiloyu son 5 yıldır hiç tartıda görmedim o kiloya düşmem imkansız değil mi?
Cevap: Kesinlikle değil. Öncelikle hayatımızdan “çok zor”, “imkânsız”, “ben yapamam” gibi olumsuz kelimeleri çıkartmalıyız. Bunlar bilinçaltınızda zannettiğinizden de büyük bir etki göstererek zayıflamanızı bloke ediyor. Siz size düşeni yeter ki yapın ve sağlıklı kilo aralığına düşeceğine inanın geri kalanını beslenme uzmanınız halledecektir.

Paylaş :

Diğer Makaleler

Harekete Geçmeye Ne Dersiniz?
03 Mayıs 2018
devamını oku
Beynimizi Genç Tutmanın Yolları
03 Mayıs 2018
devamını oku
3s'li Yaşam Hareketi
03 Mayıs 2018
devamını oku

Paylaş