BEYNİMİZİ GENÇ TUTMANIN YOLLARI
BEYNİMİZİ GENÇ TUTMANIN YOLLARI
03 Mayıs 2018

Günlük hayatımızda algımızı düşüncemizi davranışlarımızı belirleyen en temel organ beynimizdir. Vücudumuzdaki tüm organları orkestra, beynimizi ise orkestra şefi olarak tanımlayabiliriz. Bu yazımda sizlere beyni genç tutmanın yollarını anlatacağım. İlerleyen yaşlarda bugünkü tavsiyeler işinize yarayacaktır. Haydi, başlayalım gençlik tünelinde yürümeye;
 
Serbest radikaller bedeninizin diğer yerlerinde olduğu gibi beyninizdeki hücrelere de saldırır ve tahribat oluşturur. Her gün bir avuç orman meyvesi ihtiyacınız olan cephaneyi sağlayabilir. Mavi yabanmersini bunun mükemmel bir örneğidir. Ancak ülkemizde kuru yabanmersini daha kolay temin edilebilir olduğundan onu da önerebilirim ancak koyu olanlarında şeker oranı daha düşüktür o yüzden alırken mutlaka tadına bakıp şeker oranını kontrol etmenizi öneririm. Antioksidan içeriği küçük tanelerde daha çoktur. Çünkü antioksidanlar daha çok kabukta bulunur. Araştırmalar yabanmersininin kötü kolesterolü düşürebileceğini ve bazı kanser türü risklerini de azaltabileceğini keşfetti. İdrar yolları enfeksiyonlarını bile önleyebilirler. Ancak beyin ve zihni genç tutmadaki olası rolleri en heyecan verici taraflarıdır.
Taze yabanmersinlerinin koyu mavi rengi serbest radikallerle savaşan güçlü bir antioksidan olan antosiyanin pigmentinden gelir. Sadece yarım kase yaban mersini, beş porsiyon bezelye, brokoli, havuç ya da elmadakine denk antioksidan içerir.
Beyin hücreleri ölür, ama sürekli yenileri üretilir ve yaşam boyu bu hücreler arasında yeni bağlantılar kurulur. Yetişkinlerde beyin her on yılda yüzde 2 küçülür ama bu işini eskisi gibi yapamayacağı anlamına gelmez. Daha önemlisi, araştırmalar yeni yeni beyin hücrelerinin seksen yaşından sonra bile üretildiğini gösteriyor. Bedendeki tüm dokular gibi beynin de istenmeyen istilacılara karşı savunma sistemi vardır. Buna enflamasyon denilir. Beyindeki enflamasyonu hissetmeyiz çünkü orada ağrı algılayıcılar yoktur. Alerjiler, toksinler, stres hatta esansiyel besin öğelerinden yoksun beslenme beyinde enflamasyona neden olabilir. İşte bunu önlemek sizin elinizdedir. onlarca yıldır toplanan bulgular meyve ve sebze yiyerek hasar ve yaşlanma eğiliminin yavaşlatılabileceğini gösteriyor. Özellikle orman meyveleri polifenol adı verilen ve iki şekilde beyindeki beslenmeyle mücadele eden maddelerden bol miktarda içerir. Ayrıca, kırmızı şarap, çay ve bitter çikolata da iyi birer polifenol kaynağıdır. Bu bileşiklerin kalp hastalığı kansere karşı korumaya yardımcı olduğuna dair birçok bulgu var. Not olarak belirtmek istediğim şey bunlarında bir kalorisi olduğu gerçeğini unutmadan ( çikolata ve kırmızı şarap) sınırlı miktarda tüketilmesi gerektiğidir.
Her gün 5 porsiyon sebze meyve tüketin bunlarında bir porsiyonu mutlaka orman meyvesi olsun. Orman meyvesi için porsiyon miktarı 2-3 tepeleme yemek kaşığı kadardır. Bunun dışında antioksidan kaynaları olarak; elma, böğürtlen, yabanmersini, kiraz, kırmızı erik, ahududu, çilek en iyi kaynaklardır. Çok iyi kaynakları; kayısı, kırmızı ya da yeşil üzüm portakal kırmızı greyfurt, şeftali armut ve mandalinadır. İyi kaynakları ise; muz, kivi, mango nektarindir.
Gerçekten orman meyveleri ile diğer sebze ve meyveler daha uzun süre genç zihinlere sahip olmamızı sağlıyor gibi görünüyor. Dengeli çeşitli ve ölçülü beslenmek ruh, beden ve beyin sağlığı için oldukça önemlidir. Mutlu yıllar

Paylaş :

Diğer Makaleler

Harekete Geçmeye Ne Dersiniz?
03 Mayıs 2018
devamını oku
Beynimizi Genç Tutmanın Yolları
03 Mayıs 2018
devamını oku
3s'li Yaşam Hareketi
03 Mayıs 2018
devamını oku

Paylaş