HANDE DOĞANDEMİR ÖZEL ROPÖRTAJI

Sportif ve fit bir görünümün var, düzenli spor yapıyor musun?

Evet. Setteyken zor oluyordu ama yeni projeye kadar boş vaktim olduğu için düzenli bir şekilde spor yapabiliyorum.

Haftada kaç gün spor yapıyorsun?

Özel bir spor hocasıyla çalışıyorum. Üç gün onunla çalışıyorum, geri kalan günlerde yürüyüş yapıp, bisiklete biniyorum.

Genellikle hangi tip beslenme sana daha yakın?

Protein ağırlıklı beslenme bana daha yakın diyebilirim. Et  yemeyi çok seviyorum. Bunun yanı sıra  yanında mutlaka sebze ve salata tüketmeye çalışıyorum. Ayrıca şekerli tatlılardan ve aşırı karbonhidrattan kaçınıyorum.

Hepimizin hayatına büyük bir hızla girdin. Bu yoğun hayat beslenmeni nasıl etkiliyor?

Set olduğu zaman tabi ki beslenmem etkileniyor; çünkü düzenli bir yaşamım olamıyor. Ama ben bu konuda bilinçlendikçe, sağlıklı beslenme felsefesini hayatıma daha çok sokmaya çalışıyorum. Yoğun setim olduğunda da kendi düzenimi buna adapte etmeye çalışıyorum.

Mutfak senin için neyi ifade ediyor?

Çok fazla mutfağa giren bir insan değildim; çünkü vaktim olmuyordu. Spor ve sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendikçe sağlıklı tarifler benim de ilgimi çekmeye başladı. Hem sağlıklı hem lezzetli yemekler yapmak için artık mutfağa daha sık giriyorum.

En beğendiğin mutfak kültürü hangisi?

Aslında bütün mutfak kültürlerini seviyorum. Mesela suşiyi çok severim. Onun dışında İtalyan ve Akdeniz mutfağı da favorilerim arasında.

Favori restoran mekanın neresidir?

Uzak Doğu yemekleri yapan restoranları seviyorum.

Gençlerin takıntılı bir biçimde zayıflama istekleri var. Sence sağlıklı olmak zayıf olmak mı demektir?

Hayır, öyle olduğunu düşünmüyorum. Bu konuda oyuncuların üzerinde de ciddi bir baskı var. Bence herkesin mutlu olduğu kiloda olması gerekir. Malesef popüler kültürün üzerimizde yarattığı bir baskı olmalı.

Mutfaktakla ilgili unutamadığın bir anın var mı?

Kreş zamanımda bir öğretmenim patates diye bana kereviz yedirmişti; o bende ciddi bir travma yarattı açıkçası. O günden beri kereviz tüketemiyorum.

En sevdiğin öğün hangisi?

Kesinlikle en sevdiğim öğün kahvaltı. Geniş zamanım olduğunda uzun sohbetlerin yapıldığı kahvaltıları seviyorum.

Mutfağa girdiğinde en çok hangi yemeği yapmayı seviyorsun?

Ben daha çok et ızgara yapmayı seviyorum. Yanına salata ve buharda sebzelerle çeşitlendirmeye çalışıyorum.

Peki sana özel sağlıklı yiyecek formüllerin var mı ?

Sabah kalktığımda mutlaka ılık limonlu su içiyorum.

Peki Ankara mı İstanbul mu?

Tabi Ankara’da doğdum, büyüdüm, oraya bir gönül bağım var. O yüzden orası başka benim için.. Ama İstanbul’u ayrı seviyorum. Ankara bizim çocukluğumuzdaki gibi değil; sosyal  anlamda kısıtlı. İstanbul bu anlamda çeşitliliği olan bir yer. Zaten Ankara’daki çoğu arkadaşlarım da İstanbul’a geldiği için yabancılık çekmiyorum diyebilirim. Ama tabii ki Ankara’ya gidip nostalji yapmayı da seviyorum.

Peki önümüzdeki projeler için her hangi bir sağlıklı yaşam programı uyguluyor musun?

Spor hocamla yoğun bir programa başladık. Tabi bu da beraberinde dengeli ve sağlıklı beslenmeyi gerektiriyor.

Yemek için yaşamak mı, yoksa yaşamak için yemek mi?

Ben sadece doymak için yiyenlerden değilim. Yemekten zevk alarak yaşamayı seviyorum. Tabi bu da bana zarar verecek ölçüde olmamalı. İkisinin dengesini oluşturabiliyorum.

Çikolata mı, kuru meyveli kurabiye mi?

Çikolataya benim de çok fena zaafım var. Özellikle koyu bitter çikolata vazgeçilmezim. Ama kuru meyveli sağlıklı kurabiye modasına ben de katıldım, gerçekten çok lezzetli oluyor. En azından onu yerken vicdanım daha rahat oluyor.

Peki hayata bakışın beslenme şeklini etkiliyor mu? Mesela tabağında yemek bırakır mısın? Ya da hızlı mı yemek yersin ?

Evde çok vakit geçiremediğim için yemekler ziyan olmasın diye çok yemek yapamıyorum. O yüzden ben de bugün ne pişireceksem ona göre alışverişimi yapıyorum ve bu şekilde minimum israf yapmaya çalışıyorum.

Arkadaşları Hande’yi en çok ne tüketirken bulur?

Kahve içerken olabilir... Özellikle bu aralar çok fazla filltre kahve veya Americano içiyorum. Şekersiz ve sütsüz tüketmeyi tercih ediyorum. Bir de makarna çocukluğumdan beri en çok severek tükettiğim yemek. Şu aralar yemesem de makarnaya bayılıyorum.

Gençlere beslenme ve sporla ilgili mesajını alabilir miyim?

Sağlıklı yaşam ile ilgili ne kadar erken bilinçlenirlerse o kadar mutlu olacaklardır. Ben de bu konuda bilinçlenip sporu hayatıma soktukça daha mutlu bir insan olmaya başladım. Zaten o düzeni hayata soktuktan sonra ideal görüntüye bir şekilde kavuşuluyor. Önemli olan nasıl göründüğümüzden çok nasıl hissettiğimiz olmalı. Herkes kendine iyi baksın ve dikkat etsin! J