MEVSİMİNE GÖRE BESLENME ÖNERİLERİ
MEVSİMİNE GÖRE BESLENME ÖNERİLERİ
03 Mayıs 2018

Sonbaharda Beslenme

Yolda yürüken şaçlarınızın esen rüzgarın etkisiyle dalgalanması, içinizi hafif üşümenin almasıyla, ayaklarınıza düşen yaprakların takılmasıdır sonbahar..Yazın o sıcağının yerini sonbaharın tatlı yağmur ve esintilerinin aldığı şu günlerde vucüdumuz da çok daha güçlü bir bağışıklık sistemiyle metabolizmaya ihtiyaç duyuyor..Peki, bu soğuk günlerde kendimizi hem hastalıklardan korumak hem de metabolizmamızı daha hızlı çalıştırmak için neler yapmalıyız?


• Havaların soğuması ile birlikte hareketsizlikle yavaşlayan metabolizma hızımız bize kilo artışı gibi sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle kalın giysiler giyerek varolan hareketli hayatımıza devam etmeli kendimizi soğuklardan korumalıyız.


• Metabolizma hızımızı arttırmanın en güzel yolu düzenli aralıklarla beslenmek ve kahvaltı öğününü kesinlikle atlamamaktan geçer. Eğer kahvaltı yapmazsak, kan şekerimiz her aç kaldığımız saate çok daha düşecek, günün diğer saatlerinde çok daha fazla açıkmamıza sebep olacaktır.


• Baharın gelmesiyle birlikte kişilerde yazın sonunda alınan kiloların verilmesi için başlayan tatlı telaş kişilerin bu dönemde kendilerini daha hazır hissetmelerinden dolayı çok daha rahat kilo vermelerine neden olacaktır.


• Bizleri kışa hazırlayan bir adım olan sonbaharın getirdiği grip, soğuk algınlığı gibi sağlık sorunlarını da atlamamak gerekir. Unutmamalıyız ki bu dönemde bağışıklık sistemimiz ne kadar güçsüzse enfeksiyonlara yakalanma riskimiz de o kadar yüksek olacaktır. Bu nedenle bağışıklığımızı güçlendirmek için başlıca antioksidan kaynakları olan A, C, E vitaminleri ile selenyum, çinko, magnezyum, demir gibi mineralleri yeterli miktarda almamız gerekir. Beslenmemiz özellikle, domates, havuç gibi kırmızı, sarı ve turuncu olan tüm sebze ve meyvelerle, brokoli, maydanoz yeşil yapraklı sebzeleri, yumurta ile ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumlardan zengin olmalıdır.


• Düzenli meyve tüketimine bu dönemde özellikle dikkat etmeliyiz. Eğer taze sıkılmış meyve suyu şeklinde tüketiceksek vitamin kaybı olmaması için sıkıldıktan sonra çok bekletilmeden içmeliyiz.


• Ayrıca bağışık sistemimizi güçlendirmek ve metabolizmamızı çok daha hızlandırmak için çay, kahve tüketimi sınırlandırılmalı bunların yerine yeşil çay, kuşburnu, rezene gibi bitki çayları tüketiminiz arttırmalıyız.


• Sonbahar ve kış mevsiminde ilkbahar ve yaz mevsimine göre gün ışığının azalması ile birlikte mutluluk hormonu olan seratonin yerini melatonine bıraktığı için kişilerin depresyona girmeleri çok daha kolay olacaktır. Bu dönemde özellikle balık, ceviz ve zeytinde bulunan omega–3 yağ asidi ile ekmek gibi tahılların içinde bulunan B vitaminli besinleri tüketmemiz tüm vucüt ve ruh sağlığı için çok daha faydalı olacaktır.

Paylaş :

Diğer Makaleler

Harekete Geçmeye Ne Dersiniz?
03 Mayıs 2018
devamını oku
Beynimizi Genç Tutmanın Yolları
03 Mayıs 2018
devamını oku
3s'li Yaşam Hareketi
03 Mayıs 2018
devamını oku

Paylaş