OMEGA MUCİZESİ
OMEGA MUCİZESİ
03 Mayıs 2018

1)Balık (somon, ton, alabalık, ringa, uskumru), ceviz, kanola yağı, keten tohumu ve yeşil yapraklı sebzeler gibi omega-3 yağlarından zengin yiyecekleri tüketin veya omega-3 desteği alın:
Son yıllarda yapılan araştırmalar, omega-3 yağlarından zengin beslenmenin kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisi olduğunu göstermiştir. Bu tarz beslenme doymuş yağ alımını azaltarak diyette doymamış yağ asidinden zengin beslenmeye olanak sağlamaktadır. Bu da birçok kronik sağlık probleminin önlenmesinde (diyabet, kalp-damar hastalıkları, romatizmal problemler gibi) büyük bir adımdır.
 
2)Temel yağ asidi olarak zeytin ve kanola yağı gibi tekli doymamış yağ asitlerinden zengin yağları kullanın:
Bu tarz beslenme vücudumuzda inflamasyonu önleyerek bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayacaktır. Ayrıca hücre çeperlerinin sağlığını da koruyarak kötü kolesterolün (LDL) artmasını engelleyecektir.
 
3)Günde 6 porsiyon sebze meyve tüketin:
Böylece günlük ihtiyacımız olan posa, vitamin ve mineral ihtiyacımızı karşılayarak. Kolon ve bağırsak sağlığına katkıda bulunarak vücudumuzun direncini arttırmış olacağız.
 
4)Bezelye, fasulye ve kuruyemişler gibi daha fazla bitkisel protein içerenleri tüketin:
Bitkisel protein kaynaklarını tüketerek doymuş yağ oranını azaltabiliriz. Ancak burada hayvansal kaynaklı besinleri de tüketmemiz oldukça önemlidir. Vücudumuzda üretilmeyen elzem aminoasitlerin alımında kaliteli protein kaynakları önem taşımaktadır (yumurta, kırmızı et, tavuk, balık gibi). Haftada en az 3 kez de bitkisel kaynaklı protein tüketimine önem verilmelidir.
 
5)Yağsız et veya az yağlı süt ve ürünlerini seçerek doymuş yağ asitlerinden kaçın:
Bu şekilde LDL kolesterolünün artışını önleyerek kalp dama hastalkları riskini önlemiş olacaksınız.
 
6)Mısırözü, aspur, ayçiçeği, soya ve pamuk yağları gibi omega-6 yağ asitlerinden zengin bitkisel yağları belli miktarlarda kullanmaya özen gösterin.
 
7)Margarin, hazır yiyecekler, kızartmalar, hazır pastalar, ayaküstü yiyecekleri azaltarak trans yağ asitleri alımını azaltın:
Bu tip yiyecekleri beslenme alışkanlığı haline getirdiğimiz takdirde, vücudumuzda zararlı maddeler artarak ileriki dönemlerde, kanser,

Paylaş :

Diğer Makaleler

Harekete Geçmeye Ne Dersiniz?
03 Mayıs 2018
devamını oku
Beynimizi Genç Tutmanın Yolları
03 Mayıs 2018
devamını oku
3s'li Yaşam Hareketi
03 Mayıs 2018
devamını oku

Paylaş