SADETTİN SARAN RÖPORTAJI

Uzun yıllar Amerika'da yaşadınız, bu kültür beslenme şeklinizi nasıl etkiledi?

Benim beslenme kültürüm bugün itibariyle gayet iyi. Keşke daha önce böyle olsaydı bambaşka olurdu. Ben zamanında milli sporcuyken dünya şampiyonalarına hazırlanırken beslenmem çok kötüydü.Amerika’da öğrenciyken maddi imkamlarım çok kısıtlıydı o yüzden genelde hamburger yiyordum. Hatta o kadar çok yiyordum ki buraya ilk geldiğimde senelerce Türkiye’de hamburgercinin yanına uğramadım.

Dünya mutfaklarından en çok tercih ettiğiniz hangisi?

En sevdiğim Türk mutfağı ve Mantıyı çok severim bir oturuşta beş tabak mantı yiyorum.

Mutfakta iyi bir şef misiniz? Dostlarınız ve aileniz için yemek pişirir misiniz ?

Hiç değilimdir yemeyi severim.

Uyguladığınız özel bir tarifiniz var mı?

Benim yemeklerim artık çok lezzetli değil. Tuz ve şeker kullanmıyorum. İki haftada bir kendime izin veriyorum. Akşam altıdan sonra karbonhidrat yok . Sadece öğlen karbonhidrat alıyorum. Protein ağırlıklı besleniyorum. Ben yemek zorunda olduğum için yiyorum. Eşim ilk başta şikayetçiydi ancak artık alıştı.

Sağlıklı olmak için düzenli tükettiğiniz bir içecek veya karışımınız var mı?

Öyle şeylerim yok. Sadece bitki çayları tüketiyorum. Çayı çok açık tüketiyorum.

Hayatınızda hiç diyet yaptınız mı?

Hiç yapmadım.

Sağlıklı fit bir görünümünüz var. Bunu nasıl bir beslenme tarzına borçlusunuz? Günümüz metropol insanlarinin saglikli yasam ve beslenme konusundaki en buyuk bahanesi zamansizlik. Siz cok yogun bir calisma temposunda kendinizi nasil disipline ediyorsunuz?

Ben ona inanmıyorum. Zaman bulamamak çok lüzumsuz bir mazeret . Bir seyahete gidiyorsam, sekreterim önceden gideceğim yerin spor salonu ve koşullarını benim için uygun hale getirir. Haftanın 6 günü spor yapıyorum.

Sizce iş hayatında başarılı olmakla sağlıklı yaşam arasında bir bağlantı var mı?

E var tabi. Siz daha iyi bilirsinizki İyi beslenirseniz enerjinizi ona göre ayarlıyorsunuz. Kötü beslenmek insanı daha yorgun yapıyor. Yani iyi beslenmek sizi pozitif etkiliyor.

Kalorili ve kaçamak yiyecekleri ne sıklıkla tüketirsiniz?

10 günde bir; mesela dün gece geç saatte çiğ köfte yedik. Ama kepekli ekmek ile tükettim. Bazen dondurma yiyorum.

En sevdiginiz yiyecek/yemek hangisi?

Mantı, lahmacun, çiğ köfte

Öğünlere ne kadar süre ayırıyorsunuz? (Hızlı mı yemek yersiniz?)

Daha yavaş yemem gerekir. Günde entegre makarna yiyorum ayva yeşil elma yiyorum diğer tatlı meyvelerden uzak duruyorum çiğ badem yiyorum.

Ürünleri mevsiminde tüketmeye özen gösterir misiniz?

Eve konserveyi yasakladık. Sezonu olmayan meyveleri yasakladık. Tavuğumuzu kendimiz yetiştiriyoruz. Hindi yiyoruz onun yerine yumurtalar burdan ekmeğimizi kendimiz yapıyoruz.

Gençlere sağlıklı yaşam ve beslenmeyle ilgili tavsiyeleriniz neler ?

Süt konusunda insanlar yanılıyor. Hem bugünün ortamında inekler hormonlu ve sütler yağlı doğada anne sütünün dışında süt içilmiyor. Sağlık işinde olan herkesin China study çalışmasını okumasını tavsiye ediyorum.