SAĞLIKLI MUTLULUK SERÜVENİ
SAĞLIKLI MUTLULUK SERÜVENİ
03 Mayıs 2018

Yaşamımızın ciddi bir bölümünde  birçoğumuz hayatın temposuna yenik düşerek önce kendini sonra mutluğunu sonra ve en önemlisi sağlığını hiçe sayarak yaşıyor. Genellikle de bunun için onlarca bahane üretip kendine rahat ve huzurlu olduğunu sandığı bir yaşam alanı yaratıyor. Eğer bunlardan biride sizseniz bu yazı tam da size göre…

Diyet ve sağlıklı yaşamın bir furya olduğu günlerdeyiz. Açtığımız her kanalda bir diyetisyen veya doktor kendinden çok sizi düşünerek, önemsemediğiniz sağlığınız için sürekli tavsiyelerde bulunmaya çalışarak sizin farkındalığınızı arttırmaya çalışıyor. Ancak bilinçlenme bir kenara dursun hayatınız konusunda yetkili kişi ve O’nu değiştirebilecek tek kişi SİZSİNİZ. Uzmanlar konuşa dursun her ağızdan bir ses çıkmaya devam edecektir. Ancak bu gerçek anlamıyla etkili bir yöntem olsaydı şuan Türkiye’de sayısı görülme sıklığı gittikçe artan obezite oranının azalması, kanser hasta sayısında düşüş gözlenmeliydi. Peki, nerede yanlış yapıyoruz dersiniz? Her şey tamam baksanıza az kalorili yiyecekler, sağlıklı restoranlar, diyet yemek kitapları, her gün izlediğimiz uzmanlar, gazetelerdeki sağlıklı beslenme haberleri ….vs. Peki SİZ neden hala aynanın karşısında düğme iliklemeye çalışıyorsunuz ya da en önemlisi neden hala gülümsemiyorsunuz? Bazen mutfakta yemek için tüm malzemeler olsa da biz nasıl leziz yemek pişirileceğini bilmiyorsak o malzemelerin kalitesinin, tazeliğinin ya da pahalılığının hiçbir önemi kalmaz. Bunun için biz öncelikle püf noktaları öğrenmeliyiz ne kadar süre ne kadar ısıda pişirileceğini hangi yiyeceğin hangisinden önce konulacağını bilmeliyiz. Yemek için gerekli tüm malzemeleri aynı anda ocağa koyduğunuzu düşünsenize hiçbir lezzeti olmayan kişiliksiz bir yemek yaratmış olurdunuz.

Benim şimdiye kadar saptadığım ve gözlediğim en önemli şey kiloların olumsuz duygu tortularıyla orantılı şekilde artışıdır. Fazla kilolarımız biranda ortaya çıkmazlar bu bir süreç ve emek işidir. Evet kilo almak içinde aslında farkına varmadan ciddi bir emek harcarız. Bu döngüye bizi sokan tek basit bir olay olabilir ya da tek bir yiyecek veya sadece tek bir kişi olabilir. Öncelikle aşırı yemek yemenin altında yatan sebeplerin üzerinde durulmalı ve bilinçaltında bu davranış pozitif şekilde değiştirilmelidir. Biz vücudumuzun hâkimi ve yöneticileriyiz ona hangi enerji boyutunda dalga gönderirseniz oda size o şekilde geri dönüş yapacaktır. Kafamıza taktığımız olaylar ve insanlar bizi ve organlarımızı derinden etkilerler. Alternatif tıbbın bu evrede büyük bir yardımı olabilir. Bu hayatta bizi sevgiye açan, pozitif enerjiye açan her şey bizim için yararlıdır. Bu çikolata yemekse devam edin! Bu pizza yemekse devam edin! Ancak önce dengelemeyi öğrenip vücudunuzu tanıyın ve mutlaka bir beslenme uzmanıyla birlikte keşfedin. Bu keşif sürecinde içsel bir yolculuğa çıkmalısınız. Bu vazgeçilmez bir deneyim olacaktır. Hayatta içinizi tırtıklayan sizi içten içe kemiren öfkelendiğiniz ya da hırslandığınız her şeyi yazın o duyguların nedenini araştırın içinizi temizleyin. Ondan sonrasında kilo kaybı ve sağlık kaçınılmaz olacaktır. Bizi ağırlaştıran duygulardan ve düşüncelerden kurtulduğunuzda ise kendi listenizi uzman eşliğinde kendiniz yaratın. Dediğim gibi hayatınız konusunda yetkili kişi ve O’nu değiştirebilecek tek kişi SİZSİNİZ. Biz uzmanlar sadece sizin farkındalığınızı arttırabilir ve sağlıklı yeme alışkanlıkları oluşturabiliriz. SİZ isterseniz, SİZ mutlu olmaya ve bedeninizi sevmeye karar verirseniz, hayatınızda kalıcı değerler ve kahkahalar yaratmanız hiçte zor olamayacaktır. YETERKİ SİZ İSTEYİN. Bugün NEDEN olmasın ki?

Paylaş :

Diğer Makaleler

Harekete Geçmeye Ne Dersiniz?
03 Mayıs 2018
devamını oku
Beynimizi Genç Tutmanın Yolları
03 Mayıs 2018
devamını oku
3s'li Yaşam Hareketi
03 Mayıs 2018
devamını oku

Paylaş