YAZI ÖZLÜYORUM..
YAZI ÖZLÜYORUM..
03 Mayıs 2018

Herkese merhaba. Kısa bir kış tatili yapıyorum ama mutfaktan da geri durmuyoryum.
Soğuk havalar gelir gelmez sıcağa olan özlemim gittikçe artıyor. Sadece sıcağı değil güneşin harika meyve ve sebzelerini ve bilimum nimetlerinide özlüyorum.
Geçen akşam buzluğu karıştırıken yaz vişnelerini görünce sevinçten çığlık atacaktım.
Hadi bir şey yapalım diye ayaklandık. Vişne sosu yapalım sabah kahvaltısında keyfini süreriz derken. Evdekilerle tatlı krizinin eşiğine geldik.
 
Onu mu yapalım yoksa bunu mu yapalım derken (tabii bu arada yeğen ve küçük kızlar tatlı isyanı halindeler) ben her zamanki gibi çekilin “aklıma bir şey geldi” dedim ve çalışmalar başladı. Bir dolapdan diğerine koşuştururken ondan da koyalım biraz da bundan hııım bu da çok yakışır derken ortaya resmini çekmeye fırsat kalmayan vişne soslu pancake pastası çıktı.
Sosumuzu yaparken içine şeker koyduğumuz için hafif olması adına pancakelerde şeker kullanmadım isteyen yarım çay bardağı şeker ilave edebilir. Böyle çoğul konuşuyorum zira vişne sosu sevgili ablama ait.
 
Tariflerle oynamayı ve birazda hızlıca bir şeyler çıkartmayı seviyorum. Tarif?? Evet tarifi sitenin tarifler bölümünde bulabilirsiniz. İsteyen olursa bu tarifi daha da farklılaştırıp çikolata parçacıklı pancakeler ile dondurmalı pasta haline de dönüştürebilir.
 
Birde aklımdayken söyleyeyim pancake tarifini değiştirerek kullandım burda. Klasik pancake yapanlar için aklınızın bir kenarında dursun diye söyleyeyim kullanacağınız beyaz unu zenginleştirmek için, karışımın içine buğdayın özü olan çok da faydalı ruşeym eklemek mümkün.
 
Ben pancakelerimin keyfini yanında flitre kahve ve dondurma ile sürerken geri kalan ev ahalisi ıhlamurlarını yudumladılar. Mis gibi ıhlamur kokusuda aklıma ıhlamurlu sakız tatlısı yapsam diye çağrışımları taşımayı da ihmal etmedi. Bir sonraki tarif bu olabilir mesela.  Şimdilik hepinize kolay gelsin görüşürüz.

Paylaş :

Diğer Makaleler

Harekete Geçmeye Ne Dersiniz?
03 Mayıs 2018
devamını oku
Beynimizi Genç Tutmanın Yolları
03 Mayıs 2018
devamını oku
3s'li Yaşam Hareketi
03 Mayıs 2018
devamını oku

Paylaş