YİYECEKLERİN SİHİRLİ DİLİ
YİYECEKLERİN SİHİRLİ DİLİ
03 Mayıs 2018

YİYECEKLERİN SİHİRLİ DİLİ
Yine yepyeni koca bir yıl serildi önümüze, kimbilir bu yıl ne güzellikler, kahkahalar, başarılar, aşklar ve şaşkınlıklar yaşatacak 2012. Geçtiğimiz yılın ise hepimiz için oldukça zorlu bir yıl olduğunu söyleyebiliriz; bu yıl hem ülkemiz hem de dünyamız için büyük acıların yaşandığı buhranlı bir yıl oldu. Dengelerin değiştiği, düzenin sarsıldığı tam bir yenilenme yılı. Ancak biz yola devam edenler üzerimizden tozları silkip 2012 için yeni umutları kucaklamalıyız. Tüm bunlar yaşanırken tıp dünyasında da olumlu gelişmeler yaşandı. Gerek beslenme ile ilgili gerekse kanser, obezite ve kalp hastalıkları konusunda tedavi yöntemleriyle ilgili büyük adımlar atıldı. Ancak ne yazık ki obezitenin önüne geçilemedi. Günden güne artan sayıları ve yaşanan sağlık sorunlarıyla yine gündemin en başında olmaya aday konular olmayı başardılar.
Öncelikle önünüze bir defter alın ve geçen yıl yaptığınız ve size zarar veren şeyleri yazın. Örneğin; sigara içmek, aşırı alkol tüketmek, aşırı fastfood tüketimi, beslenme düzeninize uymamak, sizi üzen insanlarla vakit geçirmek, sevmediğiniz bir işte çalışmak.…vs. listeyi uzatabiliriz. Her şeyden önce sizi aşağı çeken duygularla yüzleşerek bu yeni yılda yeni kararlar alıp yola temiz bir sayfayla devam etmek sizin için çok daha verimli olacaktır. Bakıldığında fazla kilolu bireylerde yeme eğilimi genellikle psikolojik olma eğilimi göstermektedir. Bundan dolayı yeni yıl için bir beslenme planı hazırlamadan önce sizi duygusal tortularınızdan kurtarıp format atılmış bir bedenle işe başlamamız gerekecektir.
Yeni yıla bir kala sizlere besinlerde saklı bazı duygusal sihirlerden bahsedeceğim. Sihir diyorum çünkü tükettikten sonra vücutta bazı kimyasalları harekete geçirerek beyinde dalga boyutunu değiştirerek psikolojik durumumuz üzerinde ciddi bir olumlu etki gösterme özellikleri olduğu için. Bunların ne olduğunu merak ediyorsunuz değil mi? Deriz ya bir dili olsa da konuşsa işte şimdi sizlere yiyeceklerin dili ruhu olacağım ve onların anlatmak istediklerini ve aslında sizi ne kadar da çok önemsediklerini anlatacağım. Düşünsenize evrendeki her şey aslında sizin daha sağlıklı ve mutlu olmanız için seferber olmuş durumda ancak gözümüze inen o gri perde her şeyi bulanıklaştırıp görmemizi engelliyor. Bu yazıdan sonra birçok şeyin FARKINDA olarak besinsel ve bütünsel FARKINDALIK durumunuzu arttıracağız. Başlayalım besinlerin dili olmaya, perde açılsın:
 
 
DUYGULARI HAREKETE GEÇİREN BESİNLER


MAGNEZYUM
Vücudumuzdaki her hücrenin gerek duyduğu bir mineral olan magnezyum, anti-stres minerali olarak da alınmaktadır. Sakinleştirici, kasların gerilip gevşemesine yardımcı, kemik yapısının korunmasına etkilidir. Magnezyum dengeli bir beslenme içinde doğal olarak sağlanabilir. Magnezyumdan zengin besinler; kuru baklagiller, fındık, fıstık, badem, muz, kakao, patates, bitkisel yağlar, bal kabağı, susam ve maden sularıdır.
 
OMEGA 3 EN İYİ PSİKOLOG
Ceviz antioksidan özelliği oldukça yüksektir. Son yıllarda yapılan çalışmalar özellikle omega 3 içeriği yüksek besinlerin depresyona iyi geldiği ve psikolojik gerginliği önlediğini göstermişlerdir. Ceviz de omega 3 açısından oldukça yüksek bir besindir. Keyifle tüketimini öneriyorum ancak tabiî ki miktarı oldukça önemli sonuçta o da bir yağJ Bunun yanında somon ve sardalya da omega 3’ün en iyi kaynaklarından bu özellikleriyle serotonin denilen halk arasında mutluluk hormonu olarak tanımladığımız hormonun salgılanmasını arttırmaktadırlar.


YABANMERSİNİ
Fareler üzerindeki deneyler, tatlı yabanmersininin, hafıza ve motor yetenekleri artırdığını ve beynin yaşlanmasını yavaşlattığını gösteriyor. Yabanmersininin aynı zamanda tansiyon üzerinde olumlu etkisi olduğu belirtiliyor.
 
KETEN TOHUMU
ALA denen sağlıklı yağlardan zengin keten tohumu duyusal faaliyetlerin şekillenmesinde etkin içeriği ile kişilerin kendilerini daha iyi hissetmeleri, tatmin duygusu için önemlidir. Yeterli alım sağlayabilmek için salata, yoğurt, sütlerinize ekleyebilirsiniz.
 
NANE ÇAYI
Nane mideyi sakinleştiren bir çay olarak bilinse de aroması konsantrasyon güvü ve hafıza performansı üzerine de çok başarılıdır. Özellikle uzun yol giden şoförler ve beyin yorgunluğu yaşayanlar için hem sakinlik hem de uyku hali basmasının önüne geçmektedir.
 
ROKA, ISPANAK ve HİNDİ
Mutluluk hormonları salgılanmasında yardımcı B vitaminlerinden zengin yeşil yapraklı sebzeler roka, tere,ıspanak kendinizi iyi hissettirecek mutluluk veren besinlerdir. Ayrıca sinir iletiminde görevli olan B grubu vitaminlerinin eksikliğinde, gerginlik, aşırı sinirlilik durumu, halsizlik ve unutkanlık gibi etkiler görülerek depresyona eğilim artar. Hindi eti, içeriğindeki mutluluk hormonlarını artırma gücüne sahip düşük yağlı protein ile ruhunuza ve midenize iyi gelecektir.
 
İSTİRİDYE
Yakın bir süre önce istiridyede daspartik asit ve NMDA adlı kimyasallar bulunduğu keşfedildi. Bunlar beyine etki eder ve bedenin başka bir yerinde cinsiyet hormonları östrojen ve testosteron salınımını teşvik ederler. Bu kaygan deniz yaratıkları erkeklerin üreme gücünü korumada önemli olan çinko da içerir.
 
….Ve ÇİKOLATA
Genellikle afrodizyak olduğu düşünülür. Sadece yağlı, kremsi ve ağızda eriyen dokusundan ve tatlı olmasından değil, beyin üzerinde etkisi olan bir kimyasal kokteyl içermesinden dolayıda bu üne sahiptir. Çikolata, triptofan ve seretonin üretimi yapan bir aminoasit içerir. Ancak çikolatada en merak uyandıran madde anandamid’dir. İsmini Sanskritçe “mutluluk”tan alır. Bu madde bir nörotransmitterdir (beyin hücreleri arasındaki iletişimde rol alan bir kimyasal). Çikolatanın bu uyarıcı etkisinin bu kmyasallardan kaynaklandığı düşünülebilir. Her ne olursa olsun yüksek oranda kakao içeren bitter çikolata tüketimi hem kan dolaşımı ve kalbe yarar sağlayacaktır hem de size anlıkta olsa mutluluk verecektir. Aman ha miktara dikkat!
 
Okuduk öğrendik belkide şaşırdık ama şunu öğrendik ki sağlıklı ve dengeli beslenmek için sevdiğiniz gıdalardan mahrum kalarak dünya ile bağlantınızı kopartmanız gerekmiyor. Her besinin kendi içinde bir sihri ve işlevi var. Bu yıl kendi bedeninizde ve ruhunuzda unutmuş olduğunuz yerleri yeniden keşfederek ve onlara özen göstererek mucizeler yaratın. Mutlu yıllarJ

Paylaş :

Diğer Makaleler

Harekete Geçmeye Ne Dersiniz?
03 Mayıs 2018
devamını oku
Beynimizi Genç Tutmanın Yolları
03 Mayıs 2018
devamını oku
3s'li Yaşam Hareketi
03 Mayıs 2018
devamını oku

Paylaş