TALAT BULUT RÖPORTAJI

Görünümünüz ve formunuzu neye borçlusunuz? Özel olarak dikkat ettiğiniz şeyler var mı?

Türk sinemasında beden para ediyor. Fiziğinize ve görünümünüze iyi bakmanız gerekiyor. Alkol ve sigara kullanmıyorum. Pilates yapıyorum ve günde 40 dk. yürüyüş yapıyorum. Ayrıca bilimsel yayınlarda yürüyüşün testesteron düzeylerini arttırdığına dair kanıtlarda bulunmaktadır. Bundan dolayı yürüyüş sadece beden için değil aynı zamanda hormonal düzen için de oldukça yararlı.

Peki, hiç kaçamak yapmaz mısınız? Ne tür kaçamaklar yaparsınız?

Tatlıyı çok seviyorum. Ancak ayda 1 kez tüketiyorum. En fazla sevdiklerim; baklava veşöbiyet. Bunları tükettiğimde ertesi gün mutlaka dengeliyorum ve daha az kalori almaya özen gösteriyorum. Kaçamak yaptıktan sonra 72 saat boyunca yediklerinizi dengelediğinizde kiloya dönüşmüyor.

Özel olarak tükettiğiniz bitkisel bir karışım var mı ?

Sabahları büyük bir demlik çay içerim. Yeşil çay vazgeçilmezlerimden. Ayrıca kalp sağlığım için Nar kabuğu kaynatıp içiyorum.

Mutfakta yaratıcı mısınızdır? Arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize yemek yapar mısınız?

Kendi mutfağımı iyi idare ederim ve mutfakla haşır neşir olmayı severim.. Özellikle balık tüketimini ön planda tutuyorum. Ette kullandığım tüm baharatları balık için de kullanıyorum.
 

Mutfakta her zaman yaptığınız popüler bir yemeğiniz var mı?

 Tabiki var. Balık yemeklerinde iddalıyım.  Somona  kişniş, kimyon, zeytinyağı, pulbiberi ekleyip karalahanaya sarıyorum teflonda pişiriyorum, biraz da nar ekşisi ekleyince şahane bir lezzet ortaya çıkıyor.

Diyet ve beslenme konularına genel bir bakış açınız var mı?

Diyet veya beslenme biçmi insanın beynine bağlı . Örneğin sürüngenlerin beyni beslenme ve üremeye programlanmış. Onlardan bizi ayırabilecek özellik duygularımız ve üst bilincimizdir. Biz beynimizi malesef yönetemiyoruz. Çevremizi gözlemlemiyoruz.Işıkla beslenmeyi bilmiyoruz. Işıkla beslenen hayvanı yiyerek besleniyoruz.

Hiç diyet yaptınız mı?

1,5 ayda 8 kg verdim. 1 ayda 10 kg geri aldım. Hızlı kilo vermek uzun vadede kalıcı çözümler getirmiyor malesef.

Sizin kendinizde uyguladığınız özel bir beslenme politikası var mı acaba?

Kahvaltıyı istediğin şekilde yapmandan yanayım. Bir insan kendini kısıtlayarak güne başlamamalı bence. Çünkü bu şekilde kısıtlanmak beni motive etmiyor. Nişasta ve aşırı karbonhidratlı beslenmeden uzak duruyorum. Sabah ve akşam yemeğinden önce karbonatlı su içiyorum. Deniz ürünleri yemekleri yapıyorum. Marka tavuk kullanmıyorum. Tabi yemek yaparken tatları bilmek oldukça önemli .

Genel sağlığınız için olmazsa olmazınız nedir?

Kan değerlerimi iyi tutmak için kuru meyveyi beslenmemden eksik etmiyorum. 3 öğünde besleniyorum.